Wydawnictwa Wyklęte

Film, teatr, literatura i inne.
Awatar użytkownika
MalaOfelia
Kapitan
Kapitan

pt 13 lis 2020, 23:10

Niespokojne czasy...
Niektóre wydawnictwa poparły Strajk Kobiet na swoich profilach, w oknach swoich księgarni.

I znalazł się pan, poeta, Gdańszczanin (tfu :P), który postanowił zapoczątkować akcję bojkotowania tych wydawnictw i rekomendowania ludziom kultury nie kupowania książek od nich.
Wydawnictwa zostały oznaczone na Twitterze karnym, czarnym pajączkiem :D

Obrazek

Dlatego proszę Was, jeśli popieracie Strajk Kobiet oraz prawo wyboru, aby w czasie roku od dzisiejszego postu począwszy, zakupić chociaż jedną książkę z Wydawnictw Wyklętych, żeby ich wesprzeć i pokazać, że pokazując swoje stanowisko w tej sprawie, popieramy ich cywilną odwagę.

Każda osoba, która zakupi książkę z wymienionych wydawnictw proszona jest o posta i zdjęcie :), wtedy będę wiedziała, że akcja ma swój mały, lokalny wymiar - jeśli możecie kupujcie bezpośrednio ze strony wydawnictw, jeśli nie możecie lub chcecie jak najtaniej wybierzcie Świat Książki, który też opowiedział się za Strajkiem.

Ze swojej strony zaproszę was w roku 2021 do dwóch konkursów, w których zwycięzca będzie mógł otrzymać wybrane książki tych wydawnictw :)

Wspierajmy dobre inicjatywy!
"You cannot, sir, take from me any thing that I will more willingly part withal—except my life, except my life, except my life."
Obrazek

Awatar użytkownika
Agu
Kasztanowy Rotmistrz
Kasztanowy Rotmistrz

ndz 22 lis 2020, 20:38

Ja ze względu na eL quatro najważniejsze dni strajkowe przesiedziałam w domu, za to z przyjemnością zamówiłam sobie dwie książeczki wydawnictwa Marginesy, jedną nawet już przeczytałam, ale to krótka opowieść dla dzieci o ... Kocyku :heart :) Natomiast druga jest książką wegańską (serio na okładce ma stosowny znaczek xD), brytyjskiej autorki, o lisełkach ;) Tak, że przypadkowo bardzo forumowy zestaw tytułów mi się zrobił i w sumie dzięki temu odkryłam dwie ciekawe pozycje, więc akcja ma dodatkowy plus :)

Obrazek
I feel as if a link exists between your heart and mine...

Awatar użytkownika
Ravengirl
Kapitan
Kapitan

pn 23 lis 2020, 12:14

Jak dla mnie, to robienie sobie taniej reklamy na barkach protestu. Jak wydadzą coś fajnego to ludzie i tak kupią, a robienie z siebie męczennika bo się świadomie i bez przymusu opowiedziało za którąś strona w proteście, jest dla mnie słabe. Nikogo nie zniechecam, ktoś chce to niech kupuje, ale zwracam uwagę, żeby się tak łatwo nie dawać porwać przez nurt " jak jesteś z nami to od nas kupuj" bo to zwyczajna akcja promocyjna oparta na emocjach, można powiedzieć, cynicznie wykorzystująca sytuację.

Awatar użytkownika
MalaOfelia
Kapitan
Kapitan

pn 23 lis 2020, 14:45

Muszę przyznać Rav, że sprawiłaś mi wielką przykrość swoim postem (chociaż w głębi serduszka wieżę jeszcze w szczere intencje) - niniejszym jednak nie mogę pozostawić tego posta bez odpowiedzi.
Otóż akcja żeby kupować od konkretnych wydawnictw wyszła ODE MNIE tylko tutaj na forum (również nazwa "wyklęte wydawnictwa" - jest mojego autorstwa).

Nie jest to akcja WYDAWNICTW, a twitt tu przytoczony został zaprezentowany na stronie pana Wojciecha Wencla i upowszechniany przez osoby o prawicowych poglądach - w związku z pojawieniem się tego twitta na stronach m.in. FB wydawnictw wylała się na nie fala hejtu- dlatego ja właśnie stworzyłam tutaj taką małą akcję, żeby jednak pokazać, że są ludzie o innych poglądach i jako tacy - wesprzemy w ramach możliwości te wydawnictwa.

Każda firma nie będąca fundacją charytatywną (w tym wydawnictwo) nastawiona jest na ZYSK. Negowanie "zarabiania" przez firmy jako tako, jest negowaniem podstaw działania wolnej gospodarki rynkowej, zaś reklama/promocja zazwyczaj opiera się na "emocjach" i "skojarzeniach" (na tym działa marketing).

Wydawnictwa te w dobie protestów kobiet opublikowały odpowiedni symbol na swoich stronach, opowiadając się po konkretnej stronie. Ich "męscy" pracownicy zostali w księgarniach by sprzedawać, a ich "damska" część poszła protestować. Wprowadzili promocje na książki o historii emancypacji kobiet, drogi do wolnych praw itp. - zdając sobie myślę sprawę z tego, że ich książki czytają różni ludzie i że może ich to w jakiś sposób "trzepnąć" po kieszeni. A jednak mieli cywilną odwagę zrobić to i zrobili to.

Rav jeśli się nie identyfikujesz z moją akcją - nie musisz (nie będę nikomu mówić na co ma wydawać swoje pieniądze), jednak zaznaczam, że nikt tu nie robi z siebie męczennika, a ja nikogo do niczego nie przymuszam - jeśli miałaś wątpliwości do "akcji" mogłaś do mnie napisać, ale widzę, że wolałaś "wsadzić kij w mrowisko"...

Jednocześnie podkreślę, że znam się dość dobrze na rynku książki i z czystym sumieniem mogę polecić wymienione wydawnictwa (nie polecam na razie Fabryki Słów, która wydaje pana Ziemkiewicza) i jeszcze raz zachęcam do wzięcia udziału w akcji!
"You cannot, sir, take from me any thing that I will more willingly part withal—except my life, except my life, except my life."
Obrazek

Awatar użytkownika
Agu
Kasztanowy Rotmistrz
Kasztanowy Rotmistrz

pn 23 lis 2020, 15:11

Wydawnictwa się nie prosiły o to, aby wyżej wspomniany typ namawiał do niekupowania ich książek, być może uzyskał tym samym efekt odwrotny, a w każdym razie nawet jeżeli namówi X osób do podążenia z jego namowami to możemy opowiedzieć się po stronie wydawnictw, np właśnie w sposób przez Ofi podsunięty. Bo dlaczego nie wspierać sojuszników po naszej stronie, choćby małymi gestami, anonimowo? Wiecie, że ja się raczej nie pcham w sprawy poiltyczno-społeczne, ale w pewnym momencie poprostu się nie da siedzieć cicho. Kruk może przemyśl tą sprawę jeszcze raz czy to faktycznie wygląda jak pusta reklama, bo dla mnie zdecydowanie nie. Chyba że wydawnictwa płacą Ofi za publikowanie postów na forum :roll: :ahaha

Awatar użytkownika
MalaOfelia
Kapitan
Kapitan

pn 23 lis 2020, 15:17

Grube miliony dostaję za promocję, mówię Wam :D Ale i tak wszystko wydam na książki! :D
Obrazek

Awatar użytkownika
Agu
Kasztanowy Rotmistrz
Kasztanowy Rotmistrz

pn 23 lis 2020, 15:30

MalaOfelia pisze:
pn 23 lis 2020, 15:17
Grube miliony dostaję za promocję, mówię Wam :D Ale i tak wszystko wydam na książki! :D
czekaj wsparłam cię to mi odpal jeden chudy milion chociaż :ahaha

Awatar użytkownika
Ravengirl
Kapitan
Kapitan

pn 23 lis 2020, 18:11

Postaram się odnieść jak najkrócej.
Po pierwsze, nie zauważyłam, że jest to twoja prywatna inicjatywa. Wyglądało mi to raczej na rozpowszechnianie już istniejącej inicjatywy, zapoczątkowanej gdzieś w internecie. Nie miałam więc, moim postem, zamiaru w jakiś sposób uderzać do Ciebie osobiście.
Ja uważam, że opowiadając się za strajkiem wydawnictwa te w żaden sposób nie będą notować strat, więc jakieś specjalne wsaparcia dla nich, tylko z tego powodu, jest dziwne.
Wydaje mi się, że w obecnej sytuacji covid, jest jaśniejszym powodem pomocy jakimś sprzedawcom czy przedsiębiorcom.
Dlatego też napisałam mój post, bo uważam, że robienie obozów skłócających ludzi, w każdym aspekcie życia, zmotywowanego tylko jednym poglądem na jedną sprawę, nie jest specjalnie pozytywne. Z tego też powodu, nie uważam, że jest jakiś powód bojkotowania jakiegoś wydawnictwa, tylko dlatego, że wydaje Ziemkiewicza.
Myślę, że na różne sprawy trzeba patrzeć szeroko, a nie tylko dawać się ponosić jakimś podgrzewanym emocjom i zawsze warto patrzeć na różne konflikty z obu stron.
Ne mówię tym w żaden sposób mojej oceny, czy strajki popieram czy nie, czy sytuacja która jest, mi się podoba czy nie, po prostu wyraziłam swoje zdanie, na jak mi się zdawało, jakąś szeroko zakrojoną akcję.
Jak pisałam, nikogo nie zniechęcam, ale tylko zwracam uwagę, że może nie koniecznie trzeba się w takich aspektach jak wydawnictwo, wydające jakąś książkę, kierować tylko względami światopoglądowymi.
Pokój i miłość! :loki

Awatar użytkownika
MalaOfelia
Kapitan
Kapitan

pn 23 lis 2020, 19:18

Ravengirl pisze:
"Z tego też powodu, nie uważam, że jest jakiś powód bojkotowania jakiegoś wydawnictwa, tylko dlatego, że wydaje Ziemkiewicza."
- nie napisałam, że należy bojkotować, a jedynie, że "nie polecam".
Ravengirl pisze:
" ale tylko zwracam uwagę, że może nie koniecznie trzeba się w takich aspektach jak wydawnictwo, wydające jakąś książkę, kierować tylko względami światopoglądowymi."
- nie koniecznie "trzeba", ale zawsze można :)

Poza tym akcja trwa rok i żeby w niej wziąć udział wystarczy kupić 1 książkę :) - tu nie chodzi o to, żeby kupować już do końca życia tylko do tych wydawnictw.

Postaram się jutro wrzucić jakieś info o fajnych książkach tych wydawnictw, zwłaszcza, że zbliżają się promocje z okazji Black Friday i można zakupić już coś taniej na prezenty gwiazdkowe (oczywiście, jeśli Wasi bliscy lubią czytać).
Obrazek

ODPOWIEDZ